logo
Wystawy Oferta Archiwum 2002 - 2012 Archiwum 2013 - 2016 Kontakt

Aleksander Ryszka - So Much Beauty

 

Aleksander Ryszka
So Much Beauty

 Wystawa Aleksandra Ryszki „So Much Beauty” skupia się na refleksji nad upływem czasu, który rozmywa kontury przeszłych zdarzeń, pozostawiając jedynie ślady w postaci zarejestrowanych widoków, sylwetek i słów, znikające pod naporem rzeczywistości. Ekspozycję tworzą obrazy o dużych rozmiarach (200 x 170 cm) utrzymane w białej kolorystyce z ledwo czytelnymi, rozlewającymi się literami, oraz mniejsze płótna o stonowanych barwach przedstawiające postaci, pejzaże, fragmenty architektury.

Charakterystycznymi motywami w malarstwie Ryszki są słowa, hasła, sentencje, które czerpie z tekstów pop-kultury takich jak utwory muzyczne, filmy, napisy w przestrzeni miejskiej. Wraz z motywami z prywatnej historii — własnego dzieciństwa i dzieciństwa córki, składają się na uniwersum doświadczenia człowieka zanurzonego w nieustannie aktualizującej się teraźniejszości. Z upływem czasu blakną kolejne doświadczenia, przeżycia, uczucia, lęki, pragnienia, radości i smutki, aż do kresu życia.

W serii białych płócien Ryszka cytuje fragmenty słów utworów muzycznych zasłyszane w przypadkowych okolicznościach, na przykład podczas jazdy samochodem. „Love is Everywhere”  Pharoah Sanders, „Keep Your Heart Young” Brandi Carlile, „I,m no longer afraid of death” Patti Smith i inne mówią o nostalgii za tym co przeminęło, o przemijaniu i o godzeniu się z przemijaniem. Tytuł jednego z obrazów i zarazem wystawy „So Much Beauty…” pochodzi z filmu Sama Mendesa „American Beauty”. Świadomość przemijania bliska jest świadomości piękna. Blaknięcie, rozmazywanie konturów, tracenie czytelności formy są znakami transformacji życia, które stopniowo i nieuchronnie pogrąża się w bezkresnej bieli. Dla Ryszki istotne są ekspresja wizualna i malarskość słów. Lekko zabarwiona farbą olejną terpentyna umożliwia uzyskanie efektu przypominającego zmywanie napisu wyżłobionego patykiem na piaszczystym brzegu morza przez napływające fale. Obserwacja tego fenomenu budzi zarazem fascynację i nostalgię za utraconym sensem nakreślonych liter, patetycznych zdań aspirujących do bycia syntezą ludzkiej egzystencji. Ten rodzaj obserwacji towarzyszy nam już od wczesnego dzieciństwa, gdy stawiane babki i zamki z mokrego piasku znikają na naszych oczach wraz z kolejnym przypływem. Białe obrazy Ryszki powstają w oparciu o decyzje podejmowane instynktownie, spontanicznie; w tym sensie przypominają twórczą ekspresję dziecka.

W mniejszych płótnach pojawiają się kadry miejsc związanych z dzieciństwem artysty i dzieciństwem  jego (dwuletniej) córki. Są w nich obecne motyw przestrzeni architektonicznej i motyw natury (morze, górskie szczyty) zaczerpnięty z wakacyjnych wyjazdów i podróży.

Ściszona kolorystyka utrzymana w tonacji monochromatycznej oraz technika laserunkowa, którą posługuje się Aleksander Ryszka sprawiają, że odbieramy jego obrazy jako odległe w czasie i przestrzeni.

[AŻ]

 

Aleksander Ryszka (ur. 1983) ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych
w Warszawie. W 2007 roku obronił dyplom w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego.
Jest laureatem m. in. Nagrody głównej na Biennale Sztuki Młodych „Rybie oko 4” (2006), stypendystą programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2010) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015).

Prezentował obrazy na wystawach indywidualnych: „Deska, triki i życie” (razem z Arkadiuszem Karapudą) w Wizytującej Galerii (2015), „Malarstwo” w Galerii Przystanek w Piasecznie (2014), „Ain’t no grave” w Galerii Propaganda (2013),  „All the Love of the Universe” w Baszcie Czarownic Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej (2013), „All I Want is You” w Galerii Appendix2 (2011), „Don’t fear” w Galerii Fibak (2009), „Lepsze strony życia” w Galerii Le Guern (2007).

Uczestniczył w wystawach zbiorowych, m.in.: „Nie-widoki. O pejzażu współcześnie” w Galerii Bielskiej BWA (2014), „Małe jest wielkie” w Galerii Propaganda (2013), „Niebieski, najpiękniejszy kolor świata” w Galerii Propaganda (2012), „W stronę nowego” w Centrum Handlowym Auchan
w Piasecznie (2012), „Dlaczego nie wszyscy kochamy przygody? Opowieść o Janku Dziaczkowskim” w CSW Zamek Ujazdowski (2012), „Chora sztuka” w Centrum Jerozolima w Warszawie (2012), „Preview” w Galerii Propaganda (2011), „Linia Y” w Galerii Appendix2 (2010), „W pierwszej osobie liczby pojedynczej” w Klaipeda Comunication Centre na Litwie (2010), „Malarz napisał” w Galerii Appendix2 (2009), „Trofeum” w BWA Zielona Góra (2008).

Artysta mieszka i pracuje w Konstancinie i Piasecznie.