logo
Wystawy Oferta Archiwum 2002 - 2012 Archiwum 2013 - 2016 Kontakt

ARTYŚCI / Ivo Nikićxx>prace

Ivo Nikić urodził się w 1974 roku w Pristinie. W 2003 obronił dyplom z malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego.
Jego twórczość obejmuje malarstwo, fotografię, instalacje, obiekty, video i akcje w przestrzeni miejskiej. Interesuje go pejzaż miejski, cielesność, muzyka, „brud wewnętrzny”, odpadki i estetyczne zgrzyty. Czerpie ze streetartowej stylistyki — szablony i farby w spreju — którą łączy z techniką laserunku i malarstwem fakturowym; czasem maluje farbami magnetycznymi w celu mocowania dodatkowych, mobilnych elementów do płaszczyzny obrazu. Inspiruje się wykorzystywaną w muzyce techniką samplowania. Zaskakuje zestawieniami motywów, nonszalancją estetyczną, poczuciem (czarnego) humoru. Stwarza atmosferę grozy. Z mroku wydobywa rozmaite kształty, plamy które są śladami cielesnej egzystencji człowieka. Bawi się skojarzeniami, rozmontowuje świat na części, kwestionuje gotowe rozwiązania, przewartościowuje kategorie piękna i brzydoty.

Ivo Nikić od 2001 roku współtworzy (razem z Piotrem Kopikiem i Karolem Radziszewskim) grupę szu szu, która działa w przestrzeni miejskiej oraz na pograniczu sztuki i świata pozaartystycznego. Posługująca się ironią grupa organizuje wydarzenia efemeryczne, akcje jednorazowe oraz wystawy z udziałem własnym i zaproszonych artystów.
W 2006 artysta był stypendystą Artist-In-Residence w Bernie w Szwajcarii. W 2013 w pożarze pracowni na warszawskiej Pradze stracił swój dotychczasowy dorobek artystyczny. Mieszka i pracuje w Warszawie.