logo
Wystawy Oferta Archiwum 2002 - 2012 Archiwum 2013 - 2016 Kontakt

MAŁGORZATA MARKIEWICZ

"to nic, to nic, powiedziałem sobie nic, nic"
(Wieniedikt Jerofiejew)

czas trwania: 14.05.2016 - 10.06.2016

Małgorzata Markiewicz (ur. 1979), studiowała na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem 2004), uczestniczyła w seminarium dla doktorantów na KTH (Królewskiej Akademii Technologicznej) w Sztokholmie na Wydziale Architektury (2013, 2014-2015), studentka niezależnego rocznego kursu podyplomowego na Uczelni Konstfack w Sztokhlomie – Organising discourse – in crafts, design and architecture, W 2015 uzyskała tytuł doktora na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Odbyła rezydencje: London Summer Intensive UCL&Camden Arts Centre, Londyn UK (2015), CRIR, Kopenhaga, Dania (2014), Botkyrka Konsthall, Szwecja (2013), rezydencja w ramach programu „Paths crossing”, The Factory for Art&Design, Kopenhaga, Dania (2011), Spaces Gallery, Cleveland USA (2007), HIAP, Cable Factory Helsinki, Finlandia, w ramach programu A-I-R Laboratory CSW Zamek Ujazdowski (2006). Autorka wielu wystaw indywidualnych i uczestniczka wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą.


Artystka reprezentowana jest przez
Galerię l’étrangère.


Strona artystki: www.malgorzatamarkiewicz.com


Wystawa Małgorzaty Markiewicz „to nic, to nic, powiedziałem sobie nic, nic” skupia się na refleksji nad domem i jego różnymi aspektami: emocjonalnymi, rodzinnymi, społecznymi, kulturowymi czy też politycznymi. Artystka przyjmuje perspektywę kobiecą. Bohaterka jej twórczości nieustannie dekonstruuje przestrzeń domową i rolę kobiety, nie po to by je porzucić, lecz by na nowo je definiować, zmieniać punkty widzenia, tworzyć, przebudowywać. Przeciąga nić pomiędzy domem i światem poza nim, stawia sobie pytanie: jak być i tu i tam? Nie chce lub nie może zerwać więzi - „to nic, to nic…” - Zbliża się i oddala, wraca, ale… do czego? Czym (i gdzie) jest dom?
Refleksji nad domem artystka poświęciła m.in. książki „The Cookbook with Home Metaphors” i „Let’s Play Home” (praca doktorska). Wiele w nich cytatów, zdjęć, tekstyliów i zakamarków, których nie brakuje również w wielu domach. Na wystawie będzie można je odkrywać i zgłębiać. Oprócz książek artystka zaprezentuje także fotografie, ubrania i inne obiekty oraz instalacje.